Vernisajul expoziției “Din comorile etnografice ale Munteniei”

Muzeul Județean “Teohari Antonescu” a găzduit astăzi, în cadrul evenimentului cultural anual ”Zilele muzeului giurgiuvean-editia a XVI-a”, vernisajul expoziției ”Din comorile etnografice ale Munteniei”, ce va putea fi vizitată până la finalul lunii noiembrie.
Expoziția a fost organizată în parteneriat cu Muzeul Viticulturii și Pomiculturii Golesti și cu Muzeul Municipal Câmpulung Muscel.
La evenimentul de vernisare a expoziției au fost prezenți primarul municipiului Giurgiu, Adrian Anghelescu, viceprimarul Ionel Muscalu, administratorul public al municipiului Marius Olteanu, starețul Mănăstirii Comana, arhimandrit Mihail Muscariu, managerul Centrului de Conservarare și Promovare a Culturii Tradiționale Giurgiu,Carmen Pețanca, directorul Biroului Județean al Arhivelor Naționale Giurgiu, Cristina Olteanu și președintele Asociației Euroregiunii Danubius, Lili Ganceva.

Ultima modificare: 20.09.2023 – 17:58 de către Administrator

Anteriorul Lucrările de la Cetatea Giurgiu au avansat considerabil